اینترنت اشیا دقیقا چه چیزی است؟!

احتمالا تا به حال لغت اینترنت اشیا را شنیده باشید یا کمی در مورد کاربرد های آن بدانید. مفهوم اینترنت اشیاء (Internet of Things-IoT)، به نظر شبیه داستان‌هایی علمی تخیلی است که در آن یخچال‌ها حرف می‌زنند و خودروها به‌طور خودکار استارت می‌خورند و… ؛ اما ارتباط با بستر اینترنت در وسایلی که دائم به یکدیگر متصل هستند، بسیار بیشتر از یک‌خانه یا خودرو هوشمند بر زندگی ما اثر خواهند گذاشت. برای آشنایی با این تکنولوژی انقلابی با مگ همراه باشید.

mag_internet_of_things

اصطلاح «اینترنت اشیا» (Internet Of Things) اولین بار در سال ۱۹۹۹ مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن‏ها را سازماندهی و مدیریت کنند.

بستر اینترنت اشیا بر امواج رادیویی بی‌سیمی قرارداده شده که به دستگاه‌های مختلف این امکان را می دهند تا از طریق اینترنت با یک‌دیگر به برقراری ارتباط بپردازند. این بستر شامل استانداردهایی مانند وای‌فای، بلوتوث کم‌مصرف، NFC و… است.

قفل‌های هوشمند، ترموستات‌های هوشمند، خودروهای هوشمند، خودروها، سیستم روشنایی خانه‌ها، یخچال‌ها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، ساعت های هوشمند و … همگی وسایلی هستند که به عنوان یک واحد مستقل به اینترنت افزوده می‌شوند. همه دستگاه‌های یادشده در دسته‌ای به نام اینترنت اشیاء یا به طور مخفف IoT قرار می‌گیرند که هر روز وسایل جدیدی به آن اضافه می شود.

در ویدیوی زیر می توانید گوشه ای از تغییراتی که این فناوری در زندگی ما ایجاد می کند را مشاهده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

خوشحال می شویم که با نظرات خود ما را یاری فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>