بهره‌برداری فاز نخست اتصال فیبر نوری به منازل

fibre optic technology

با توجه به تحول رو به رشد سرویس‌های ارتباطی، سیم مسی به دلیل محدودیت‌هایی از جمله فاصله ، هزینه بالا در پیاده سازی ونگهداری، مقاومت کم در برابر پوسیدگی، گزینه مناسبی برای انتقال اطلاعات به شمار نمی‌آید.

دراین راستا روش جدیدی برای ارائه بهترخدمات شبکه دسترسی به اینترنت در نظر گرفته شده است.

درحال حاضرفناوری فیبر نوری می تواند بهترین گزینه برای رفع نیازهای ارتباطی باشد، که با پهنای باند بالا و متقارن،سرعت یکسان آپلود و دانلود اطلاعات را برای کاربران فراهم می‌کند.

بر این اساس شرکت مخابرات ایران مرحله نخست اتصال فیبر نوری به منازل را بهره‌برداری کرد.

در مراسمی با حضورآقایان، جهانگیری(معاون اول رئیس‌جمهور) و واعظی( وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات)که در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی تهران برگزار شد، شبکه دسترسی فیبر نوری (FTTH) با نام تجاری تانوما در شهرهای تهران، کرج،مشهد، اصفهان، تبریز،شیراز،کرمانشاه واهواز آغاز به کار کرد.

هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ میلیون خانه در سراسر جهان از فناوری FTTH بهره‌ می‌ برند و تعداد مشترکان این سرویس تا پایان سال ۲۰۱۶ به ۸۸۴ میلیون نفر در دنیا رسیده است.

برای فاز نخست،در تهران ۲۴۵ هزار پورت، در اصفهان ۸۵ هزار پورت، در مشهد ۸۰ هزار پورت، در شیراز ۶۱ هزار پورت، در خوزستان ۶۱ هزار پورت، در کرج ۲۸ هزار پورت و در کرمانشاه ۲۰ هزار پورت فیبر نوری آماده واگذاری به متقاضیان است.

منبع: مهرنیوز