ربات ها با کمک محقق ایرانی، با ادب می شوند!

mag_robots

یکی از پیچیده ترین کارها، آموزش به ربات ها است تا آنها نیز مانند انسانها رفتاری مؤدبانه داشته باشند. آموزش مفاهیم اجتماعی به ربات ها موجب تعامل بهترشان با انسانها می شود.

به تازگی در پروژه ای به سرپرستی محقق ایرانی، دکتر رضا قنادان و حمابت « دارپا » ، آموزش رفتارهای صحیح اجتماعی به ربات ها شروع شده است. دارپا، شاخه ای از وزارت دفاع آمریکا است که در زمینه توسعه فناوری های نوین نظامی فعالیت دارد.

به گفته ی محققان این پژوهش، سیستم هایی که بر پایه ی هوش مصنوعی هستند، در نهایت مانند انسانها به سطحی از توانمندی خواهند رسید تا درک درستی از انجام یک رفتار خاص در موقعیتی ویژه را داشته باشند. برای مثال در حال حاضر ربات ها در محیطی آرام مانند کتابخانه، قابلیت پاسخگویی به تلفن با صدای کم و یا ساکت کردن آن را ندارند.

آقای قنادان، در بیانیه ای اعلام کرد: اگر به دنبال نزدیکی هر چه بیشتر با ربات های پیشرفته ، اتومبیل های خودران و دستیارهای دیجیتالی مجازی در تلفن های همراه و خانه هایمان هستیم، باید آنها را طوری آموزش دهیم که از قواعد ما انسانها پیروی کنند.

محققان دارپا تاکنون توانسته اند چهارچوب کلی برای یادگیری ربات ها را ارایه کنند اما هنوز همه چیز در ابتدای راه قرار دارد.

منبع: mehrnews