هشدار ! انتشار سریع ویروسی ازنوع باج افزار درفضای مجازی

mag - ransomware

باج افزار ویروسی است که پس از آلوده کردن رایانه هدف، فایلهای آن را رمزنگاری کرده و در ازای باز کردن این رمز مبلغی را به عنوان باج، طلب می کند.

یکی از خطرناکترین باج افزارها، ویروسی به نام Wanna Cryptor 2.0 یا Wanna Cry است که طی حملات سازماندهی شده تاکنون بیش از ۵۰ هزار رایانه در سراسر جهان را آلوده کرده است.فعالیت این ویروس در سیستم‌های رایانه‌ای از روز جمعه (۲۲ اردیبهشت۹۶) مشاهده شده است.

بنا برگزارش شرکت امنیتی کسپراسکای (Kasper Sky)، تاکنون بیش از ۷۴ کشور، هدف این حمله سایبری قرار گرفته اند. بخش مهمی از رایانه های هدف، متعلق به سازمان ها و نهاد های بزرگ کشورهای اروپایی ازجمله انگلیس و اسپانیا بوده است. در انگلیس چندین بیمارستان بزرگ و در اسپانیا برخی شرکت های بزرگ فناوری و مخابراتی، به عنوان اولین قربانیان این حملات شناسایی شده اند.

تعداد قربانیان به سرعت در حال افزایش است.در روسیه، اوکراین، تایوان، سوئد، آلمان، آمریکا و ایتالیا نیز حمله سایبری ناشی از این ویروس مشاهده شده است.

پیشنهاد مگ برای به حداقل رساندن خسارت های این بدافزار، تهیه ی نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم به صورت دوره ای است. در ضمن یکی از رسانه های مناسب برای ذخیره سازی این نسخه های پشتیبان، DVD می باشد.

منبع:ایرنا،ایسنا