آیا خدمات غول های دنیای مجازی گران می شود؟!

mag-giant companies

در زمان ریاست جمهوری اوباما، کمیته فدرال ارتباطات آمریکا (FCC)، رویکرد بی‌طرفی اینترنت را با جدیت در پیش گرفته بود و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی مجبور بودند با صرفنظر از هزینه دریافتی برای دسترسی به محتوای وب، خدمات یکسانی را به تمامی کاربران ارائه دهند.

برای مثال سرویس‌ دهندگانی مانند AT&T، وریزون یا کامکست از کاهش سرعت یا بلاک کردن برخی داده‌های در حال تبادل برای عده‌ای از مشترکان منع شده بودند.

اما در این دوره ، آجیت پای(ریاست جدید این کمیته از سوی دونالد ترامپ) مخالف رویکرد پیشین بوده و تصمیم گرفت مقررات بی‌طرفی شبکه‌ای را به سود این شرکت ها ، در برخی بخش‌ها تغییر دهد یا آسان‌تر کند.

روز پنج‌شنبه ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) مقامات این کمیته در واشنگتن با رأی خود، موافقتشان را برای آغاز طرح‌های جدید پای، مبنی بر کاهش مقررات سخت‌گیرانه برای اداره‌کنندگان شبکه‌های ارتباطی اعلام کردند.

در بسیاری از شهرهای بزرگ آمریکا ، تنها یک شرکت خدمات‌ دهنده پهنای بانداینترنت وجود دارد. اگر یکی از این شرکت ها، برخی از محتواهای خاص تحت وب را مسدود کند یا سرعت‌ آنها را کاهش دهد، مشترکان به‌سختی می‌توانند جایگزین دیگری برای آن بیابند.

حال، سرویس‌های خدمات آن‌لاین مانند گوگل، فیس بوک، آمازون و نت‌فلیکس هراس دارند که با اجرایی شدن این تصمیم جدید، از آ‌ن‌ها پول بیشتری طلب شود که در این صورت احتمال گرانتر شدن خدمات این سرویس ها برای کابران نیز وجود دارد.

منبع: dw