آیا تصویربرداری از آن سوی دیوار با امواج Wifi، ممکن است؟!

mag-scan-with-wifi

امواج وای-فای قابلیت عبور از دیوارهارا هم دارند، به همین دلیل است که می توانیم با استفاده از یک مسیریاب (روتر) بی سیم که در اتاق دیگری قرار دارد به اینترنت متصل شویم. این امواج در همه جهات پخش می شود اما تمام آن به لپ تاپ، تبلت یا موبایل ما نمی رسد، بلکه بخشی از آن به اشیاء یا افراد حاضر در محیط برخورد می کند.

تقریبا چند سالی می‌شود که توانایی دیدن از میان دیوار با استفاده از امواج وای‌-فای پدیدار شده است. اما این بار، محققان آلمانی روشی را یافته اند که می توان با استفاده از امواج Wifi ، تمام اشیا و افرادی را که آن سوی دیوار یک اتاق قرار دارند اسکن کرده و تصاویر هولوگرام سه بعدی تهیه کرد!

فیلیپ هال ، دانشجوی ۲۳ ساله رشته فیزیک در دانشگاه فنی مونیخ آلمان، دراین باره می گوید: روش ما، تصاویر بسیار بزرگ‌تری را ارائه می‌ دهد. در این روش، ما کل سطوح اتاق را اسکن می‌کنیم، برای مثال می‌توانیم فرم بدنی یک انسان یا یک سگ روی کاناپه را تشخیص دهیم. در واقع قادر هستیم همه اشیائی را که اندازه آنها بیشتر از ۴ سانتی‌متر باشد، ببینیم.

این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی است و وضوح تصاویر به دست آمده کیفیت پایینی دارد. با این حال می توان آینده خوبی را برای آن پیش بینی کرد.

اسکن سه بعدی با وای-فای کاربردهای گسترده ای دارد که از مهم ترین آنها می توان در حوزه جاسوسی، تشخیص انسان های زیر آوار پس از حوادث طبیعی و غیرطبیعی، نقشه برداری از فضای داخل یک ساختمان، نام برد.

منابع: کلیک، دیجیاتو، آنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

خوشحال می شویم که با نظرات خود ما را یاری فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>