لباس نامرئی کننده؛ این بار برای سربازان روسی

mag_russian_soldiers_01

دانشمندان روسی توانستند یک شنل نامرئی کننده برای سربازان طراحی کنند. این شنل با رنگ زمینه‌ای که سربازان در آن قرار دارند، منطبق شده و آنها را استتار میکند.

این شنل از ویژگی جذب کننده ی امواج رادیویی استفاده کرده تا سربازانی که لباس معمولی دارند، توسط رادارها و دستگاه‌های رادیویی شناسایی نشوند.

این لباس نامرئی کننده ، دارای یک بافت پیچیده بوده که با استفاده از فناوری نانو پردازش شده است. همچنین، سلول‌هایی کوچک و حساس به نور در آن تعبیه شده که می‌تواند رنگ‌های اطراف و سیگنال‌های الکتریکی را تشخیص داده سپس لایه بالایی را برای تقلید آن رنگ تحریک کند. این تغییر رنگ با استفاده از رنگ‌های حساس به حرارت انجام می‌شود.

به گفته ی دانشمندان، از این فناوری می‌توان در توسعه تجهیزات نظامی پیشرفته استفاده کرد. شاید این شنل کاربرد خارق العاده ای نداشته باشد اما با کمک آن، نیروهای دشمن قادر نخواهند بود که سربازان را شناسایی کنند.

این فناوری، نخستین بار توسط دانشگاه ایلی‌نوی و موسسه فناوری ماساچوست (MIT) توسعه داده شد. ایالات متحده و ارتش بریتانیا از سال ۲۰۱۵ در حال استفاده از طیف وسیعی از این شنل‌ها بوده اند اما دانشمندان، همچنان در حال ارتقاء فناوری‌هایی در زمینه استتار هستند.

منبع: isna

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

خوشحال می شویم که با نظرات خود ما را یاری فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>