کدامیک از موبایلهای موجود در بازار، دوربین بهتری دارند؟

در طول چندسال اخیر تحولات زیادی در دوربین گوشی های هوشمند صورت گرفته است. عرضه ی گوشی هایی با دوربین دوگانه، قابلیت عکاسی در زیر آب(برای برخی گوشی های ضدآب)، قابلیت فیلم برداری ۴K، قابلیت عکاسی HDR و .. برخی از این تحولات هستند.

اصلی ترین تفاوت دوربین گوشی های هوشمند و دوربین های عکاسی حرفه ای، سنسور آن ها است. سنسور دوربین گوشی های هوشمند بسیار کوچک تر از سنسور دوربین های حرفه ای می باشد.

سایت DxO Mark یکی از معتبر ترین وب سایت ها در زمینه ی نقد، بررسی و رده بندی بر روی دوربین گوشی هوشمند است.

در سال ۲۰۱۳، معرفی و عرضه ی گوشی هوشمند Nokia 808 PureView با سنسور  ۳۸ مگا پیکسلی، نگاه افراد را نسبت به دوربین اسمارت فون ها تغییر داد.

با پیشرفت دوربین گوشی های هوشمند، دیافراگم بر روی برخی از آنها قرار گرفت . دیافراگم باز، برای دوربین گوشی هوشمند یک مزیت است چون دوربین می تواند نور بیشتری را از محیط دریافت کند. اکثر گوشی های هوشمند با دیافراگم های ۱٫۸ و یا ۲ به بازار عرضه می شوند. هر چه عدد دیافراگم کمتر باشد، نور تصاویر بیشتر خواهد بود.

در حال حاضر دوربین چهار گوشی هوشمند گلکسی S8، آیفون ۷، گوگل پیکسل و LG G6 را  می توان به عنوان بهترین ها نام برد. البته آیفون ۷ پلاس و HTC U11  که در ماه ژوئن به بازار عرضه می شوند نیز، دوربین های خوبی دارند .

اگر به دنبال گوشی هوشمند با قیمت مناسب تری هستید، OnePlus 3T دارای دوربین ۱۶ مگا پیکسلی و دیافراگم ۲ است که در نوع خود کیفیت قابل قبولی دارد. همچنین دوربین OnePlus 5 از OnePlus 3T بهتر است.

اگر می خواهید پول کمتری خرج کنید، Moto G5 از کمپانی لنوو گزینه بسیار خوبی است که دارای دوربین ۱۳ مگا پیکسلی است. بعد از لنوو نوبت به G5 Plus می رسد که دوربین ۱۲ مگا پیکسلی دارد و دیافراگم ۱٫۷۷ آن باعث شده است تا دوربین، عملکرد سریع تر و بهتری داشته باشد. همچنین، قابلیت HDR این گوشی هوشمند بسیار قابل توجه است.

در وب سایتDxO Mark گوشی HTC U11 توانسته است امتیاز ۹۰ را به خود اختصاص دهد و از گوگل پیکسل با رده ۸۹ بالاتر است، گلکسی S8 نیز رتبه ۸۸ را به دست آورده است.

در لیست این وب سایت OnePlus T3 و Moto G5 نیز توانسته اند رتبه های خوبی به دست بیاورند و Moto Z Force Droid رتبه ۸۷، Moto G Plu رتبه ۸۴، آیفون ۶ پلاس رتبه ۸۲، هواوی P9 رتبه ۸۰، نکسوس ۶ رتبه ۷۸ و لومیا ۱۲۰ نیز رتبه ۷۴ را به دست آورده است.

دوربین برخی گوشی های هوشمند نسبت به دستگاه گوشی برتری دارند، در واقع دوربین آن موجب انتخاب گوشی از سوی کاربر می شود. گوشی Lumix DMC-CM1 (با سنسور ۲۰ مگا پیکسلی و دیافراگم ۲٫۸) و گوشی Samsung Galaxy K (دارای لنز با زوم ۱۰ برابری)، نمونه ای از این اسمارت فون ها است.

منبع: کلیک