کدام کشورها سریع ترین وای فای عمومی را دارند؟

حدود ۲۰ سال از دستیابی به فناوری وای‌فای عمومی (Hotspot) می گذرد. در حال حاضر اکثر دستگاه‌ها (موبایل، لپ تاپ و..) می‌توانند به راحتی به میلیون‌ها هات‌اسپات عمومی متصل شوند. تخمین زده می‌شود که تعداد هات‌اسپات‌ها تا سال ۲۰۱۸ رشد ۸ برابری داشته باشند. در کنار افزایش تقاضا برای تعداد بیشتر هات‌اسپات، تقاضا برای افزایش سرعت نیز وجود دارد.
شرکت‌های زیادی از جمله ارائه‌دهنده‌های خدمات اینترنتی، شرکت های تامین کننده ی سخت افزار و امنیت اینترنت و.. می‌توانند زیرساخت و فناوری لازم برای عرضه ی این تقاضا را فراهم کنند. بسیاری از شرکت‌های پیشرو در این زمینه در ایالات متحده آمریکا قرار دارند. اما سرعت وای‌فای عمومی آمریکا در مقایسه با سایر کشورها، رتبه ۱۹ در جهان را دارد.
در ادامه، ۵ کشور با سریع‌ترین وای‌فای عمومی در سال ۲۰۱۶ را بررسی می‌کنیم.

۵) بریتانیا ؛ کشوری در اروپای غربی

اگرچه بریتانیا در رتبه ی پنجم قرار دارد اما دولت آن قصد دارد زیربنای ارتباطات خود را به‌خصوص در لندن، پایتخت این کشور، بهبود دهد. به همین منظور شرکت‌های مربوطه در حال نصب تجهیزاتی مانند تیرهای چراغ برق هوشمند در سراسر شهر لندن هستند تا در پایان سال ۲۰۱۷ مناطق بیشتری را تحت پوشش قرار دهند. همچنین انتظار می‌رود سرعت وای فای عمومی در سال‌های آینده تا یک گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد که ۱۰۰ برابر میانگین سرعت فعلی بریتانیا می باشد.

mag_flag_of _Great_Britain

۴) دانمارک ؛ کشوری در شمال اروپا

دانمارک قصد دارد در پایتخت خود، کپنهاگ، ابتکاری به خرج دهد تا آن را به شهری هوشمند تبدیل کند. در راستای این اقدام خلاقانه، از تیر چراغ برق برای قراردادن سخت افزار هات اسپات عمومی استفاده می کند. همچنین روشنایی این چراغ  ها با عبور دوچرخه‌ افزایش می یابد. در نتیجه، هم از به هدر رفتن برق جلوگیری شده وهم وای فای عمومی رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد.

mag_flag_of_Denmark

۳) سوئیس ؛ کشوری در اروپای غربی

در سوئیس هر فردی می‌توانند در مکان‌های عمومی مانند موزه‌ها، پارک‌ها، سواحل دریا و دیگر محیط های باز، به اینترنت دسترسی داشته باشد. اسکی، ورزش رایج این کشور است و حتی اسکی بازان هنگامی که با تله سیژ به بالای کوه میروند، در طول مسیر می توانند از وای فای به صورت رایگان استفاده کنند.

mag_flag_of_Swiss

۲) سنگاپور ؛ کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا

سنگاپور در سال‌های اخیر به کشوری ثروتمند و مدرن تبدیل شده است. دولت سنگاپور برنامه‌ای در نظر دارد که  هزاران وای‌فای عمومی رایگان (از طریق هات‌ اسپات‌هایی که Wireless@SG نامیده می‌شوند) در اختیار مردم بگذارد. در سال گذشته نیز این دولت اعلام کرد که سرعت هات‌اسپات‌ها افزایش خواهد یافت، همچنین تعداد آنها تا سال ۲۰۱۸ دوبرابر (یعنی ۲۰هزار) می شود.

mag_flag_of_Singapore

۱) لیتوانی ؛ کشوری در شمال شرقی اروپا

در نهایت، لیتوانی با میانگین سرعت دانلود ۱۶٫۶ مگابیت بر ثانیه، بالاترین رتبه را در بین کشورهایی که دارای سریع‌ترین  hotspot هستند، به خود اختصاص می دهد. سرعت وای فای عمومی در لیتوانی حدود دو برابر ایالات متحده می باشد. به نظر می‌رسد این کشور کوچک سعی دارد با سرمایه‌گذاری در وای‌فای عمومی، خود را به عنوان یک کشور مناسب برای انجام تجارت‌ها و جذب سرمایه‌های خارجی، معرفی کند.

mag_flag_of_Lithuania

سرمایه‌گذاری بر روی وای‌فای عمومی در سراسر دنیا ادامه دارد. پیش بینی می شود در پایان سال ۲۰۱۷ تعداد ۳٫۷ میلیارد نفر به اینترنت دسترسی داشته باشند که این مقدار از نصف جمعیت جهان نیز کمتر است. بسیاری از شرکت‌ها که در زمینه ارائه سرویس اینترنتی معروف نیستند، سعی در افزایش دسترسی افراد به اینترنت را دارند. اخیراٌ فیسبوک اعلام کرده است که قصد دارد صدها مایل فیبر نوری و هات‌اسپات‌های وای‌فای در آفریقا قرار دهد و شروع آن از نیجریه و کنیا خواهد بود.

منبع: bartarinha