انتشار گسترده ی باج افزاری مخرب تر از واناکرای!!

تنها چند هفته پس از حمله ی گسترده ی باج‌افزار “واناکرای”، باج افزاری با نام پتیا (Petya) یا پِتراپ (Petrwrap) در اروپا گسترش یافت و شبکه‌های کامپیوتری متعددی را مورد حمله قرار داد. کسپراسکای (شرکت تولید کننده ی ضد ویروس) اعلام کرد تاکنون بیش از ۲۰۰ سازمان در سراسر دنیا، قربانی پتیا بوده اند.

حملات این باج افزار، ابتدا از اوکراین و روسیه آغاز شده، سپس به غرب اروپا سرایت کرده است. براساس گزارشات، بیشترین آسیب شبکه‌های رایانه‌ای به بانک مرکزی ، فرودگاه، سازمان مترو، شرکت مخابرات، نیروگاه هسته ای چرنوبیل در اوکراین  و  شرکت نفتی (Rosneft) در روسیه وارد شده است.

همچنین، تعدادی از سیستم‌های کامپیوتری در کمپانی های داروسازی و بیمارستان‌های ایالات متحده‌ی آمریکا و شرکت هایی در نروژ، دانمارک و فرانسه نیز، به این باج افزار گرفتار شده اند.

پتیا از سال ۲۰۱۶ به وجود آمده اما به تازگی بروزرسانی شده است. به گفته محققان، این ویروس از واناکرای، خطرناک تر و گسترده تر بوده و متوقف کردن آن سخت‌تر می باشد.

کارشناسان مایکروسافت و کسپراسکای در حال شناسایی این ویروس هستند و دریافته اند که این باج‌افزار روش‌ مختلفی را برای آلوده کردن رایانه‌ها به کار می‌گیرد. با توجه به اینکه این باج افزار از طریق ایمیل نیز قابل انتقال است، از این‌رو کاربران باید از باز کردن ایمیل‌های ناشناخته، خودداری کنند.

باج افزار پتیا نیز مانند دیگر باج افزارها، اطلاعات رایانه را رمزگذاری کرده و برای رمز گشایی آن مبلغ ۳۰۰ دلار درخواست می کند تا قربانی از طریق بیت کوین (پول اینترنتی) آن را به یک حساب ناشناس آنلاین واریز کند. گفتنی است که معمولا بعد از دریافت پول نیز، اطلاعات رمزگشایی نمی‌شوند.

منابع: mehrnews ،zoomit ،isna

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

خوشحال می شویم که با نظرات خود ما را یاری فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>