9 راهکار برای افزایش سرعت وای فای

همیشه دیر لود شدن یک وب سایت یا نمایش کند ویدیوهای تحت وب و.. موجب رنجش بسیاری از کاربران اینترنت می شود. اگر برای اتصال به اینترنت از مودم وای فای استفاده می کنید، برای افزایش سرعت و قدرت وای فای، با راهکارهای مگ همراه باشید.

۱) مودم را در مرکز و ارتفاع قرار دهید

محل قرارگیری مودم گزینه ی مهمی است. اگر مودم شما در گوشه و کنج اتاق قرار دارد به احتمال زیاد در طرف دیگر (خانه یا محل کار) سیگنال وجود ندارد یا ضعیف می باشد.

سعی کنید مودم را در مرکز (خانه یا محل کار)، در فضای باز و قدری دور از وسایل الکترونیکی قرار دهید. هرچه موانعی مثل در و دیوار اطراف مودم شما کمتر باشد، احتمال قوی شدن سیگنال وای فای بیشتر خواهد شد. همچنین، مودم امواج را رو به پایین منتشر می کند. بنابراین اگر آن را در ارتفاع بالاتری قرار دهید از پوشش حداکثری سیگنال برخوردار می شوید.

۲) آنتن ها را تنظیم کنید

آنتن های مودم، یا به صورت داخلی و یا به صورت خارجی بر روی آن نصب می شوند. اگر مودم ۲ آنتن خارجی دارد، برای انتقال و دریافت اطلاعات با سرعت بیشتر، آن ها را به صورت عمود بر هم قرار دهید. اما اگر تنها یک آنتن خارجی دارد و یا آنتن های آن فقط داخلی هستند، باید آنتن (و یا کل مودم) را در حالات مختلف عمودی و افقی قرار دهید و ببینید که در کدام حالت سرعت انتقال و دریافت داده ها بالاتر می رود.

۳) از مبدل های پاورلاین (powerline adapters) استفاده کنید

اگر در محلی بزرگ و چند طبقه هستید که امکان قرار دادن مودم در مرکز آن محل وجود ندارد، راه حل بعدی استفاده از دو مبدل پاورلاین می باشد. مبدل های پاورلاین، از سیم کشی و اتصالات الکتریکی درون ساختمان استفاده می کنند.کافیست یک از مبدل را نزدیک مودم و دیگری را در محلی که به پوشش شبکه احتیاج دارید به پریز برق بزنید. سپس با یک کابل شبکه، مبدل اول را به مودم، وبا یک کابل دیگر مبدل دوم را مستقیما به دستگاه مورد نظر متصل نمایید. همچنین مبدل دوم، سیگنال کافی برای حداقل یک اتاق کوچک را نیز فراهم می کند.

mag-powerline-adapters
mag-powerline-adapters-1

۴) تنظیمات امنیتی را کنترل کنید

تعداد زیادی از شبکه های بی سیم، بدون امنیت و یا با امنیت ضعیفی هستند. این موضوع باعث می شود افراد سودجو بدون اجازه ازحجم اینترنت شما استفاده کنند که در نهایت موجب کاهش شدید سرعت برای شما می شود. برای مقابله با افراد سودجو می توانید از روش رمزگذاری WPA2 استفاده کنید. کافیست IP مودم خود در نوار آدرس مرورگر نوشته و پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور (که معمولا بر روی دستگاه مودم یا دفترچه ی راهنما وجود دارد) به صفحه ی تنظیمات دسترسی پیدا کنید. حال، رمزی فراموش نشدنی و نه چندان ساده را برای آن انتخاب کنید و تنها آن را با افرادی که مورد اعتماد شما هستند در میان بگذارید.

۵) از نرم افزارهای نقشه ی حرارتی کمک بگیرید

برای اطلاع از وضع پخش سیگنال ها می توانید از نرم افزارهای نقشه ی حرارتی کمک بگیرید. این نرم افزارها میزان پوشش سیگنالی که در هر قسمت ازخانه یا محل کار دریافت می کنید را، نمایش می دهد. با در اختیار داشتن این اطلاعات شما قادر خواهید بود که مودم، آنتن ها و یا مبدل ها را برای افزایش سرعت و قدرت وای فای، جابجا و تنظیم کنید.

۶) از فرکانس ۵ گیگاهرتز استفاده کنید

اگر در منزل یا محل کار، وسایل الکترونیکی زیادی دارید، طیف ۲.۴ گیگاهرتز ممکن است بیش از اندازه شلوغ شود. همچنین دستگاه های بلوتوث دار و شبکه های بی سیم خارجی می توانند نویز زیادی روی طیف ۲.۴گیگاهرتز ایجاد کنند. برای کاهش دادن نویز و جلوگیری از قطع شدن امواج وای فای، مودم را از داخل صفحه ی مدیریت تنظیمات، روی ۵ گیگاهرتز تنظیم کنید.

۷) از خلوت ترین کانال ارتباطی استفاده کنید

اگر در محله ای پر جمعیت هستید، انتخاب کانال ارتباطی مناسب می تواند کمی به از بین بردن تداخل ها و قطعی ها کمک کند. به طور میانگین، کانال های ۱ ، ۶ و ۱۱ روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز از شلوغ ترین کانال ها هستند،  زیرا این سه کانال تنها کانال هایی اند که همپوشانی نمی کنند. اگر از فرکانس ۵ گیگاهرتز استفاده می کنید کانال های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

همچنین می توانید از اپلیکیشن هایی مانند Wifi Analyzer برای اندروید و یا WifiInfoView برای ویندوز استفاده کنید تا ببینید کدام کانال ها توسط کاربران اطراف، بیشتر اشغال شده اند. سیستم عامل مک این قابلیت را در درون خود دارد. کافی است کلید Option را نگه داشته و بروی منوی ایکون وای فای کلیک کرده و گزینه ی Open Wireless Diagnostics را انتخاب نمایید. البته در اکثر مودم ها این قابلیت به طور اتوماتیک تعبیه شده است و با هربار ریبوت (خاموش و روشن شدن) مودم، به طور هوشمند به خلوت ترین کانال متصل می شود.

۸) مودم جدیدی تهیه کنید

اگر مبلغ زیادی بابت اینترنت پرسرعت پرداخت می کنید و فکر می کنید که کیفیت مورد انتظارتان را دریافت نمی کنید، ممکن است مشکل از قدیمی بودن مودم شما باشد. خیلی ازمودم های ساخت ۵ سال قبل و یا بیشتر، از تکنولوژی های جدید مانند ۵ گیگاهرتز، ۸۰۲.۱۱n و یا ac و سرعت بالاتر از ۱۰۰Mbps ،پشتیبانی نمی کنند. ساده ترین روش برای اینکه متوجه قدیمی بودن مودم خود شوید این است که مشخصات آن را بررسی کنید و با مشخصات سرویس های اینترنتی که توسط شرکت خدمات دهنده ی اینترنت شما ارائه می شود، مقایسه نمایید.

۹) با ISP (شرکت خدمات دهنده ی اینترنت) خود تماس بگیرید

در نهایت اگر هیچ کدام از این روش ها موثر واقع نشدند و همچنان مشکل قطعی و افت سرعت اینترنت داشتید، با ISP خود تماس بگیرید. معمولا ISP ها می توانند مشکل شما را شناسایی و برطرف کنند.

اگر ISP شما به درستی پاسخگو نبوده و مشکل شما برطرف نشد برای انتخاب شرکت خدمات دهنده ی اینترنت، کلیک کنید.

منبع: zoomtech