موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود!

mag-credit card pos

با فناوری جدید بانک مرکزی کارت‌های بانکی شبیه‌سازی شده و از طریق نشانه‌گذاری، مشتریان بانکی می‌توانند به جای استفاده از عابربانک‌ها و سایر کارت‌های بانکی از ابزارهایی مانند موبایل و یا ساعت برای پرداخت‌ها استفاده کنند.

بر اساس توضیحات حکیمی (مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی)، با توجه به سیستمی که طراحی شده وقتی صاحب کارت‌های بانکی برای خرید به فروشگاه‌ها و یا خودپردازها مراجعه می‌کنند دیگر نیازی نیست از کارت بانکی برای انجام عملیات بانکی استفاده کند.

فرآیند به این صورت است که کاربر، اپلیکیشن مربوطه را در گوشی همراه خود نصب کرده و از این نرم‌افزار برای خرید استفاده می‌کند به‌طوری که وقتی کارت بانکی را در این نرم‌افزار تعریف می‌کند آنگاه توسط بانک مربوطه رمزگذاری شده و شماره کارت وی شبیه‌سازی می‌شود، بنابراین هنگامی که برای پرداخت به دستگاه‌هایکارت خوان مراجعه می‌کند با فعال شدن این نرم‌افزار تلفن همراه را به دستگاه نزدیک کرده و از طریق نشانه‌گذاری، پرداخت در پایانه فروش انجام خواهد شد، از سویی دیگر در مورد دستگاه‌های خودپرداز نیز همین اتفاق رخ می‌دهد.

این فناوری نسبت به کارت‌های بانکی از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. به‌طوری که اگر کارت‌های بانکی دارای یک رمز هستند استفاده از این فناوری سه لایه امنیتی را به همراه خواهد داشت. در این نشانه‌گذاری که براساس نرم‌افزار انجام می‌شود شخص ابتدا باید رمز گوشی موبایل و سپس رمز برنامه نشانه‌گذاری و در نهایت رمز کارت را وارد کند، که به شدت امنیت افزایش پیدا میکند و حتی در هنگامی که گوشی موبایل مفقود شود نگرانی چندانی از بابت دسترسی به این نرم‌افزار و خالی شدن حساب بانکی وجود ندارد. در هنگام مفقودی گوشی و جایگزینی موبایل جدید نرم‌افزار مجدد قابلیت تعریف داشته و برنامه‌های قبلی بر می‌گردد.

سقف پرداخت‌ها و زمان اجرا

طبق آنچه که حکیمی توضیح داده این برنامه در حال حاضر قابلیت اجرا داشته و از اولین روز نمایشگاه کتاب در محل نمایشگاه به‌طور رسمی اجرا شده است. همچنین دستگاه‌های پزی که مورد استفاده قرار می‌گیرند از این قابلیت برخوردار خواهند بود.

در ابتدا سقف قابل پرداخت با نرم‌افزار نشانه‌گذاری ۲۰۰ هزار تومان است که تا شش ماه آینده این سقف تا ۵۰ میلیون تومان یعنی میزان خریدهای روزانه کارت‌های بانکی افزایش خواهد یافت.

 کمک دو سامانه برای اجرای فناوری نشانه‌گذاری

در راستای اجرای این برنامه بانکی، دو سامانه سهند (سامانه هدایت نشانه دیجیتال) و همچنین مانا (مرکز ارائه نشانه الکترونیکی) فرآیندی را انجام می‌دهند به‌طوری که مانا شماره رمز را به نشانه و نشانه را به شماره رمز تبدیل می‌کند و بانک‌ها از طریق این شرکت‌ها می‌توانند به مشتریان خود خدمات دهند، البته ماناها می‌توانند به صورت مستقل و یا وابسته به بانک فعالیت کنند.همچنین، سهند سامانه‌ای است که به شبکه شتاب متصل استو به گونه‌ای عمل می‌کند که وقتی در پرداخت نشانه‌گذاری انجام شود آن را به مانا هدایت کرده و از آن شماره کارت را دریافت می‌کند.

منبع: پول‌نیوز، ایستنا