طریقه ی صحیح شارژ کردن گوشی

یکی از نکات مهم برای حفاظت از گوشی های هوشمند، شارژ کردن صحیح باتری آن می باشد. برای آگاهی بیشتر با مگ همراه باشید.

mag_low_battry

هنگام شارژ کردن تلفن همراه با ۴ سوال اصلی مواجه هستیم که پاسخ ما به آنها موجب طول عمر باتری و در نتیجه عملکرد بهتر گوشی هوشمند شما می شود.

۱) در چه درصدی از باتری، باید آن را شارژ کنیم؟

بهترین حالت برای باتری، نگه داشتن شارژ آن بین ۴۰ تا ۸۰ درصد می باشد. برای کارایی بهتر باتری، سعی کنید با شارژ به موقع، درصد آن را همواره بالای ۵۰ نگه دارید. همچنین به هیچ وجه اجازه ندهید شارژ از ۲۰ درصد پایین تر بیاید زیرا در طولانی مدت، موجب کاهش عملکرد باتری می شود.

۲) چه زمانی می‌توانیم باتری را به طور کامل شارژ کنیم؟

اغلب پیش می آید که با دستگاه خود کار اضطراری داشته و میخواهید آن را به مدت طولانی استفاده کنید، در نتیجه تصمیم می گیرید به طور مکرر، باتری را کامل (۱۰۰ درصد) شارژ کنید که بسیار اشتباه است زیرا تنها زمانی می‌توانید باتری گوشی را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید که شارژ آن به ۰ درصد رسیده باشد. گفتنی است که رساندن شارژ به صفر درصد و سپس شارژ کامل آن، مانند بارگزاری مجدد موبایل است و انجام آن فقط یک مرتبه در ماه برای باتری مفید می باشد.

۳) آیا شارژ کردن گوشی در طول شب صحیح است؟

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی قابلیتی دارند که وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ می‌شود، ورود برق به دستگاه قطع شده و گوشی دیگر بیش از آن شارژ نمی‌شود، در نتیجه اگر تلفن همراه را شبها به شارژ بزنید و آن را رها کنید ، مشکلی پیش نمی آید. اما معمولا  توصیه می شود که اجازه ندهید گوشی بیش از حد در شارژ بماند زیرا این عمل باعث افزایش حرارت گوشی می‌شود و این شرایط برای باتری، بخصوص باتری لیتیومی مناسب نبوده و باعث کاهش عمر آنها می‌شود.

 ۴) آیا می‌توان از هر شارژری استفاده کرد؟

تا زمانی که شما از شارژر اصلی گوشی برای شارژ کردن استفاده می‌کنید، خللی در عملکرد باتری ایجاد نمی‌شود. اما هنگامی که می‌خواهید به ناچار از شارژر دیگری استفاده کنید، مطمئن شوید که این شارژر اورجینال بوده، با دستگاه شما همخوانی داشته و در زمان خیلی کوتاه یا خیلی طولانی گوشی را شارژ نمی کند. همچنین، هیچگاه از شارژرهای ارزان قیمت استفاده نکنید، زیرا آتش گرفتن اینگونه شارژرها در هنگام شارژ مشاهده شده است.

و در نهایت..

اگر قصد استفاده از گوشی خود را طی دوره ی خاصی ندارید، سعی کنید شارژ آن را در حدود ۴۰ یا ۵۰ درصد نگه دارید زیرا زمانی که گوشی شما به دلیل اتمام باتری خاموش شود و شما مدت زیادی آن را به شارژ نزنید، ممکن است باتری قابلیت شارژ شدن را از دست بدهد.

منبع:yjc